Detail Teplice Pomník vojákům Americké armády - SLA Teplice

Přejít na obsah
Pomník vojákům Americké armády
N50°38'18.1'' E13°50'37.1''
Pátek 21. července 1944 pro letce 15. letecké armády začínal nový válečný den. Po velitelském briefingu vzlétlo v raních hodinách ze Stornary a dalších jihoitalských vojenských základen USAF362 bombardérů. Jejich úkolem bylo bombardovat vybrané oblasti západní a střední Evropy.

Jedním ze stanovených cílů bylo území Říšské župy Sudety a areálu zejména chemického komplexu Sudetenländische Treibstoffwerke /STV/ v Záluží u Mostu. V době 11:00 až 12:54 hodin došlo k historicky prvnímu náletu 15. letecké armády USAF na vybrané cíle.
Letoun Liberator
Ilustrační obrázek bombardéru Consolidated B24 Lliberator
Posádka Liberator B-24 G PORKY Lt. S. Brooks
Mělo jít o velký nálet, ale řada osádek kvůli špatné viditelnosti při přeletu Alp bombardovala raději náhradní cíle v severní Itálii.  Z toho důvodu se nad rafinerii v Záluží tehdy dostalo jen 143 bombardovacích letadel . Němečtí stíhači pro špatné počasí vůbec neodstartovali. Proto veškerá obrana rafinerie padla na bedra protiletadlovému dělostřelectvu. Podle doložených pramenů padla nad územím Teplicka a Mostecka za oběť protiletadlovému dělostřelectvu čtyři bombardovací letadla. Nad Teplicemi inkasoval zásah B- 24G Liberátor (Porky 42 – 78306), od 456.bombardovací skupiny, který se následně srazil s Liberátorem B- 24H (Judy Ann 42 – 64501).Oba stroje se zřítili do obytné části města. Bilance  byla tragická, neboť z obou osádek zahynulo 14 letců a čtyři byli zajati. I když se velké části letců obou osádek podařilo vyskákat na padácích, přežili jen čtyři muži. Část osádek na místě dopadu ubil zfanatizovaný dav, jednoho muže zastřelili příslušníci Reichsarbeitdienstu a jednoho příslušníci Schutzpolizei přivázali k vozu , který ho v ulicích Teplic doslova usmýkal k smrti.
V dalším období roku 1944 a 1945 došlo k sestřelení či haváriím dalších letadel 8., 9. a 15. letecké armády USAF. Celkem nad územím Teplicka zahynulo 28 amerických letců.
Posádka letounu
B 24 H "JUDY ANN"
2/Lt
Gunnar Ede
zabit
F/O
James N. Dingwall
zajat
2/Lt
John V. Theim
zabit
S/Sgt
George S. Powell
zabit
S/Sgt
Leo A. Powell
zajat
Pvt
Arthur A. Elder
zabit
Sgt
James L. Wesson
zabit
Sgt
Clayton W. Hansen
zabit
Sgt
Francis T. Hall
zabit
Posádka letounu
B 24 G "PORKY"
1/Lt
Sydney H. Brooks
zajat
2/Lt
Roy S. Dubs Jr.
zabit
2/Lt
James J. Duston
zajat
S/Sgt
Robert M. Cafner
zabit
T/Sgt
Edward W. Broom
zabit
S/Sgt
Andrew R. Smyth Jr.
zabit
S/Sgt
Andrew P. Arseneaux Jr.
zabit
S/Sgt
Carl Ezuck
zabit
S/Sgt
George B. Youngquist
zabit
Smuteční květina
Návrat na obsah